DvaNaKonciSvěta.cz

Andrejka & Luky

Tipy pro Portugalsko

Slevu na letenky jsme našli na FB některé z cestovek …dobré sledovat ;)

Výborná vychytávka, kterou měli snad na všech oknech v Portugalsku jsou venkovní žaluzie, které absolutně nepropouštějí světlo, takže si můžete chrupkat klidně do desíti, tak jako my. ;)

S městskou dopravou se to má tak:

Můžete si buď zaplatit jednosměrnou jízdenku autobusem, na kterou můžete jet odkudkoli kamkoli, za jednotnou cenu 2 €. To však musíte mít v cash a přesně.

Nebo si můžete koupit Andante card, na kterou si nahráváte jednotlivé jízdenky podle počtu zón. My bydleli na druhém břehu ve Vila Nova de Gaia, kam bohatě stačí dvouzónová jízdenka, která výjde na 1.20 € za jízdu. Případně se na tyto karty dá nahrát i 24h jízdné. Tarify jízdného

Do Norte Cafe by Hungry Biker

Fotečky tady

Vstupné do Livraria Lello stojí 5 eur, ale když si tam koupíte knížku, odečtou vám z ní těch 5€ za vstupné.

Francesinha je takový prasácký toust plněný masem a sýrem, přelitý omáčkou.

V Portu jezdí jenom tři linky tramají: 1, 18, 22, všechny jsou historické, a na každou si musíte zvlášť koupit lístek za 3,50.

BICA se v Portugalsku říká espressu. Je to zkratka fráze „vypít s cukrem“ a prakticky nikdo tady nepije nic jiného.

Parkování je ve všech městech o víkendu zdarma. Jen musíte najít místo :D. Zdá se to jako drobnost, ale ve výsledných nákladech nám to dost ušetřilo, obzvášť když jsme za jeden den projeli více měst.

Botanická zahrada se na noc zavírá, protože jim tam chodili studenti vyspávat a univerzita rozhodla, že pro opilé studenty je to v noci dost nebezpečné místo. :D

Popis veřejné dopravy v Lisabonu

Doporučujeme koupit Viva Viagem Card, je to kartička na kterou si nahrajete kredit, nebo celodenní jízdenku a už se nemusíte o nic starat. Platí na trajekt, metro, tram, bus a dokonce i na Santa Justa výtah.

Žlutá trmavja číslo 28 vás sveze zkrze celé centrum. Celou mapu linek najdete na adrese zde

Co rozhodně musíte vyzkoušet:

  • Pastel de Nata, vyhlášená pekárna zde
  • Bifana, vyhlášena restaurace zde
  • Bica, jestli máte rádi kafe, tak asi kdekoliv v Portugalsku

Pastel de Nata je typický posrtugalský zákusek. Jsou to košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem. Většinou si nahoru můžete nechat dát ještě cukr a skořici.

Zipline provozuje společnost LimiteZero.

Lístek stojí 20€ a je potřeba si ho rezervovat předem online.

POZOR má to malý zádrhel! Tím, že přejíždíte hranice, zároveň taky překračujete časovou zónu. Takže pokud plánujete přijet z Portugalské strany, musíte počítat s hodinovou rezervou, abyste dorazili přesně na objednanou dobu.

Přes řeku vás předtím (nebo potom) převeze trajekt zdarma.

Biffana je houska plněná plátkem (plátky) vepřového masa pečeného v oleji. Doporučuje se na ni dát hořčici a chilli omáčku. A chutná to teda mnohem líp, než to zní. :P