DvaNaKonciSvěta.cz

Andrejka & Luky

Adventní trhy: Z Brna až do Krakova

napsala Andrejka před 4 lety
Andílci pod hradem v KrakověNačítání...

Andílci pod hradem v Krakově

Letos jsme se rozhodli, že se pojedeme podívat na adventní trhy do Krakova, ale postupně se to zvrtlo na Tour de Trhy, takže jsme nakonec prošli čtvery. Původně jsem chtěla barvitě popsat Krakovský zážitek, ale nakonec jsem se rozhodla, že napíšu ke každým trhům aspoň něco málo, ať máte inspiraci, kam příští rok zajet. :P

Takže tento článek bude hodně fotek, odkazů a videí.

Ostrava
Sněhulák hlídá kluzištěNačítání...

Sněhulák hlídá kluziště

Naše první cesta vedla do Ostravy, kde jsou trhy tradičně na Masarykově náměstí Jako každý rok mají na náměstí kluziště (na kterém jsem ještě nebyla :(), které hlídá úžasný svítící sněhulák.

Uprostřed náměstí je desetimetrový strom, který je prý umělý, a také pódium na kterém letos vystupovali Mirai, Perutě nebo Odřej Ruml. Další atrakcí, o které jsem netušila je ruské kolo, které je ale spíš pro děti a živý betlém, tedy zvířata z betlému a dokonce tam měli i lamu.

Osvícený Husův sadNačítání...

Osvícený Husův sad

Na vedlejším, Jiráskově náměstí, byl starý dřevěný kolotoč pro děti, kterého jsem se nemohla nabažit, a kdyby mě tam pustili tak bych se šla svézt ;) Nejvíce se mi ale líbilo osvětlení Husova sadu, ve kterém byly v korunách stromů chuchvalce světýlek, které vypadaly jako světlušky :D

Živý betlém (nebo alespoň zvířata)Načítání...

Živý betlém (nebo alespoň zvířata)

Vánoční stromeček na Masarykově náměstí.Načítání...

Vánoční stromeček na Masarykově náměstí.

Druhá část trhů - Jiráskovo náměstíNačítání...

Druhá část trhů – Jiráskovo náměstí

Opava
Vánoční stromek na opavském náměstíNačítání...

Vánoční stromek na opavském náměstí

Opavě evidentně vsadili na stejná lákadla jako v Ostravě, protože hlavní hvězdou večera byla Anetka Langerová. A krom ní byla jeden den na programu také andělská šou s 13m loutkou obřího anděla. Stejně jako v Ostravě jim nechyběl dřevěný kolotoč a Ježíškova pošta. Betlém neměli živý, ale dřevěný, zato v životní velikosti.

Betlém vyrábějí studenti střední průmyslové a umělecké školy, kteří od roku 2016 každý rok něco přidají. Stánky byly klasické jako všude: punč, medovina, vánoční ozdoby, stromečky, trdelníky… Celkově jsou trhy v Opavě nejmenší z těch, které jsme letos navštívili, ale kdyby nebyly Ostravské trhy na dvou náměstích, tak jsou zhruba srovnatelné. A musím říct že Opavský stromeček se mi líbil nejvíce ze všech, které jsem letos viděla.

Ježíškova poštaNačítání...

Ježíškova pošta

Dřevěný betlém v životní velikostiNačítání...

Dřevěný betlém v životní velikosti

Brno

Brněnské Vánoce jsou každoročně zahájeny pochodem rakouských čertů, který rozhodně stojí za to. Trhy jsou celkově na čtyřech náměstích: Moravské náměstí, Náměstí svobody, Dominikánské náměstí a Zelný trh. Oficiální zahájení bylo na největším, Svobodově náměstí, rozsvěcením vánočního stromu, který je podle mě letos dost přeplácaný. Je prý vysoký 14,5m a stejně jako stromeček na Zelňáku, je živý.

Brněnský pochod čertů

Pokud chcete projít všechny trhy s kelímek něčeho dobrého k pití, můžete projít takzvanou punčovou stezku. Na každém z náměstí si u stánku s punčem dáte nějaké pití a za nasbírané razítka dostanete odznáček Punčového znalce. Minulý rok jsme to prošli a Luky byl moc nadšený (odznáček má doma vystavený :P). Tradičním drinkem Brněnských trhů, je již legendární Turbomošt, který jsem letos viděla i v Ostravě u Karoliny. :D

Lístek na ruské koloNačítání...

Lístek na ruské kolo

Největší novinkou brněnských trhů (a to doslova) je 33m vysoké Ruské kolo, na kterém vás za stovku svezou dvakrát dokola. Projížďka byla hezká, doporučuji svézt se až za tmy, osvětlené město je krásné, ale upřímně zas tak moc mě to nenadchlo. Brňákům se prý ale líbí a uvažuje se, že by ho v létě zprovoznili znovu. Na Dominikánském náměstí je zase největší atrakcí obří dřevěný betlém, který je přes celou šířku náměstí. A samozřejmě nechybí ani kluziště pod koněm (u Moravského náměstí).

Turbomošt, doporučuji přečíst historii vzniku tradičního drinku brněnských Vánoc

Punčová stezka vedoucí přes všechny Brněnská náměstí, na kterých jsou vánoční trhy

Vánoční stromeček na svoboďákuNačítání...

Vánoční stromeček na svoboďáku

Brněnská vánoční šalinaNačítání...

Brněnská vánoční šalina

Každý den od čtyř hodin jsou šaliny :P, které mají svou obvyklou trasu skrz Náměstí svobody, odkloněné, kvůli množství lidí na trzích. Jediná tramvaj, která tudy projíždí je Vánoční tramvaj. Stánků je tady hromada a hlavně těch s jídlem, kterým mám dost problém se vyhýbat. Na Moraváku mají jeden velký stan se všemi stánky s jídlem. Minulý rok jsme tam měli obří kebab ve kterém byly i hranolky, ale byl moc dobrý. Letos jsem se rozhodla ochutnat burger, ňamka, doporučuji oboje ;)

Brněnské trhy jsou rozhodně něčím, co doporučuji navštívit, nejen proto, že Brno je moje srdcovka, ale hlavně kvůli tomu, že jsou opravdu krásné :)

Jak to vypadá, když se bruslí pod koňem

Trasa skrz všechny náměstí brněnských trhů.

Krakov
Vánoční stromečekNačítání...

Vánoční stromeček

Krakov byla naše letošní vánoční cílová destinace. Oba dva jsme tam už dříve byli, ale já si z toho nic nepamatovala a Luky alespoň měl dobré tipy, kam se zajít kouknout. Jeli jsme autem a zapakovat tam není moc sranda, takže jsme stáli dál od centra a krásně to došli po břehu řeky. Ale svítilo sluníčko a šlo se krásně. Pod Královským hradem jsme zastavili u legendární sochy draka, stejně jako banda dalších turistů, a čekali, až začne chrlit oheň (prý každých 10 minut). Žádné chrlení se nekonalo, i když musím přiznat, že jsme byli ti nejtrpělivější a pořád jsme doufali.

O 20 minut později… konečně jsme to vzdali a vyšli do města. Záměrně jsme přijeli dříve, abychom stihli projít město. Což úplně nevyšlo, protože se setmělo dřív než jsme čekali (prostě jsme byli jen byli pomalí a trochu bloudili :D). Plán byl zajít na kafe do jedné spešl kavárny, kde byl Luky, když byl v Krakově naposled, a pak si dát Zapiekanki. Do té kavárny jsme moc nadějí nevkládala, protože jsem si říkala, že už je to déle co tam byl, a že ji třeba i zrušili. Ale ne, našli jsme ji, úžasná hipsterská kavárna nad kterou jsem se totálně rozplývala. Název záměrně nepíšu, protože mám v plánu založit zvlášť sekci Kavárny, a právě o téhle žužo krakovské kavárničce bude první článek. Takže kdo je fanda kafe jako já, doporučuji přečíst i příští sleciálek.

ZapiekankiNačítání...

Zapiekanki

Po kávičce jsem zašli na Zapiekanki, které dělají uprostřed tržnice (viz mapa), hned naproti kavárny. Uprostřed náměstíčka (nebo co to je) je kruhová budova a do všech stran jsou okýnka, ve kterých se tyhle ňamky prodávají. A co to vlastně je ty Zapiekanki? No, je to taková obří bageta, na kterou vám naloží, co si vyberete a zapečou v troubě. Chutná to tedy mnohem líp než to zní. Vybíráte si z nabídky, která visí vedle okýnka. Základem každé byly žampiony a sýr a pak už se to dost lišilo. Ceny jsou tak od 6 do asi 14 zlotých, ale záleží na množství ingrediencí a velikosti. Ještě než svůj Zapiekanek dostanete, můžete si na něj nechat dát některou z asi sedmi různých omáček. My byli u okýnka které nabízelo i poloviční velikost, takže jsme si pro jistotu dali ty menší. Ale asi je to velmi populární, protože u všech okýnek byla fronta. Málem mi zmrzly ruce, než jsem to snědla, ale stálo to za to :D

Obří baňkaNačítání...

Obří baňka

Než jsme se nadlábli, tak už se celkem setmělo a tak jsme vyrazili na vánoční trhy. Už ulice, vedoucí ke Krakovskému rynku, je celá vyzdobená a osvětlená. A naproti Kostela Sv. Petra a Pavla byla obří svítící baňka. Trhy byly obrovské, a těch lidí tam. Hned na kraji stála živá socha anděla, jako atrakce pro děti. No tedy nezávidím nikomu tuhle práci, stát v zimě a ještě se tvářit, že ho to baví. :)

Podchod plný stánkůNačítání...

Podchod plný stánků

Rozhodli jsme se, že to tedy projdeme jednou dokola, koukneme, kde co mají, a pak půjdeme do podchodu, který je taky plný stánků, ale už ne tak plný lidí. Já jsem si po cestě dala jeden Grzaniec galicyjski (svařák) za 10 zlotých, protože svařák musí být, a taky jsme nakoupili až mooc krowek. :D Stánky v podchodu mi připadají jako skvělý nápad, protože to vypadá dobře a navíc tam není ani taková zima, takže jsme se tam zdrželi trošku dýl a ponakupovali blbinky na Vánoce.

Cestou z náměstí jsme pak zvolili rychlejší krok, protože jsme se těšili, až si zatopíme v autě. Ještě jsme dali poslední šanci drakovi, ale nepřekvapil nás, takže jsme si vyfotili svítící nápis Krakow a mazali domů.

Mapa míst, kde jsme byli

Vánoční stromečekNačítání...

Vánoční stromeček

Pouliční výzdobaNačítání...

Pouliční výzdoba

Andílci pod hradem v KrakověNačítání...

Andílci pod hradem v Krakově

KRAKOWNačítání...

KRAKOW


Přečteno 952 krátuž máme 2 srdíčka, děkujeme